IMG 20210319 094817152"Piłsudski....,  nie tylko działacz niepodległościowy, polityk, żołnierz – Pierwszy Marszałek Polski, mąż stanu, Prezes Rady Ministrów i  Naczelnik Państwa ..."

Po raz kolejny, zgodnie z przyjętą tradycją, 19 marca Zespół Szkół Mechanicznych w Radziejowie obchodzi Święto Patrona Szkoły. Jak zwykle w takich okazjach społeczność szkolna wspomina Patrona – czci jego pamięć, nie inaczej jest w obecnym roku. Autor niniejszego "artykuliku" po raz wtóry stanął przed dylematem – jaka ma być tematyka tekstu poświęconego Józefowi Piłsudskiemu. W ciągu ćwierćwiecza od nadania Szkole imienia (1995) miałem okazje wielokrotnie tworzyć takie okolicznościowe teksty i doszedłem do wniosku, że "to już było". Spiskowiec – działacz niepodległościowy, socjalista, legionista – żołnierz – marszałek, polityk – szef rządu, głowa państwa..., zapewniam Państwa, że można tak znacznie dłużej wymieniać funkcje, stanowiska i godności naszego Patrona. Jednak to czynimy niemal przy każdej okazji, dlatego chciałbym aby dziś wspomnieć w jednym tekście te fragmenty biografii naszego Patrona, w których jest on jednym z nas, a właściwie był jednym ze współczesnych sobie Polaków – przedstawicielem, represjonowanego narodu bez państwa.

    3a.Zawody Walentynkowe 13.02.2021   13 lutego 2021roku na  szkolnej strzelnicy sportowej  w ZSM Radziejów odbyły się indywidualne WALENTYNKOWE zawody strzeleckie z broni sportowej. Uczestnicy  mieli okazję potrenować celność oka w strzelaniu do tarcz strzeleckich i sprawdzić swoje umiejętności w tej dyscyplinie sportowej. Zawodnicy  oddali  po  5 strzałów próbnych i 10 strzałów ocenianych ,po 5 strzałów do tarczy strzeleckiej, oddalonej o 25 m w postawie leżącej. Zawody rozgrywano w dwóch kategoriach.

W kategorii dziewcząt  zwyciężyły:

I miejsce Patrycja Pietrzykowska  90/100pkt.,

II miejsce Nikola Jesiołowska  90/100 pkt.,

III miejsce Zuzanna Marciniak  89/100pkt.

 W kategorii chłopców  najlepszymi strzelcami okazali się:

I  miejsce  Adrian Beneturski  94/100pkt.,

II miejsce Jakub Brzeziński  91/100pkt.,

III miejsce  Sebastian Lewandowski  89/100pkt.

    Na zakończenie zawodów  opiekun szkolnego Koła LOK Krzysztof Rosiński wręczył    najlepszym zawodniczkom i zawodnikom w każdej kategorii pamiątkowe puchary, dyplomy i okolicznościowe nagrody.  Zawody przebiegały   w miłej sportowej atmosferze.  Sprawiły wiele radości uczestnikom, a także ujawniły kilka nowych strzeleckich talentów.

Patrycja Pietrzykowska I miejsce w grupie dziewcząt3b.Adrian Beneturski I miejsce w grupie chłopców

W społeczeństwie polskim panuje dość powszechny stereotyp dotyczący działalności żołnierzy zbrojnego podziemia po 1945 r., iż obszary ich działania to tereny wielkich kompleksów leśnych, obszary podgórskie i trudno dostępne.

Wydawać by się więc mogło, że w naszej części kraju, po 1945 r. podziemie niepodległościowe faktycznie nie istniało. Tymczasem również na Kujawach funkcjonowały grupy zbrojne, tworzone spontanicznie przez byłych żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich , Narodowych Sił Zbrojnych, a także dezerterów z "ludowego" Wojska Polskiego oraz patriotyczną młodzież, która dopiero wchodziła w dorosłe życie. Dla niej walka z okupantem sowieckim była wyzwaniem, któremu chciała sprostać.

Na obszarze Kujaw i zachodniej Wielkopolski swoją działalność w latach 1945-1947 prowadziły trzy oddziały zbrojne - Jerzego Gadzinowskiego „Szarego”, Gabryela Fejcho „Ognia” i Antoniego Fryszkowskiego „Rysia”.

Nikola Jesiołowska odbiera dyplom i puchar od Błażeja Barczaka Dyrektora ZSM w Radziejowie 5 września i 10 grudnia 2020 roku na szkolnej strzelnicy sportowej w ZSM  w Radziejowie odbyły się Zawody Strzeleckie upamiętniające zryw Narodu Polskiego w obronie niepodległości naszej Ojczyzny ,przed bolszewizmem w 1920 roku.

W zawodach udział wzięli uczniowie klas mundurowych z ZSM w Radziejowie  , którzy pragnęli sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie.

Uczestnicy  zawodów  rywalizowali w konkurencji 5 strzałów próbnych  i 10 strzałów  ocenianych ,po 5 do jednej tarczy w czasie 20 minut w postawie leżącej   z karabinków   kbks kaliber 5,6mm na odległości 25 metrów.  

Brzeziński Jakub odbiera dyplom od Błażeja Barczaka Dyrektora ZSM w Radziejowie

Zawody odbyły się pod patronatem i dzięki wsparciu  Ligi Obrony Kraju, Starostwa Powiatowego w Radziejowie i Dyrekcji ZSM w Radziejowie.

Najlepsze wyniki w grupie dziewcząt uzyskała Nikola Jesiołowska, drugie miejsce zajęła Zuzanna Sosnowska , a trzecie Weronika Sobiegraj.W grupie chłopców zwyciężył Jakub Brzeziński ,  drugi był Marcin Przespolewski, a trzeci Kacper Trawczyński.

Dekoracji zwycięzców , wręczenia pucharów i dyplomów dokonali Dyrektor ZSM w Radziejowie Błażej Barczak i  nauczyciel Krzysztof Rosiński.

 

 

 Opracował : K.Rosiński