Najlepszy Produkt Spożywczy Pomorza i Kujaw 2022W dniu 29.09.2022r. uczniowie  Zespołu Szkół Mechanicznych szkoły branżowej, w zawodzie kucharz: Martyna Sobocińska i Filip Dunaj wraz z opiekunem Anną Alwin  wzięli udział w XVI edycji Wojewódzkiego Konkursu „ Najlepszy  Produkt Spożywczy Pomorza i Kujaw 2022”, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego . Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Naukowo -Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego  Oddziału Toruńskiego przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego.  Kapituła  Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego oceniała: wysoką jakość ,wartość odżywczą i zdrowotną , estetykę oraz oryginalność receptur potraw. Rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach : „zakłady przetwórcze przemysłu spożywczego” i „restauracje”. Konkurs promuje najlepsze produkty wytworzone w województwie oraz ma na celu kultywowanie dziedzictwa kulinarnego regionu.  Na stole degustacyjnym w  Centrum Spotkań  Młodzieży  w Toruniu, nasza grupa prezentowała:  „ Swojski żurek kujawski na zakwasie „  Czerninę na  słodko z szarymi kluskami” „ Pierogi z grzybami leśnymi Żuromina, „ Kaczkę z jabłkami”, „ Swojski smalczyk kujawski z wiejskim chlebem”. Szczególną uwagę Kapituły Konkursowej  pod przewodnictwem Pana Edmunda Kośnika Przewodniczącego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego Oddziału Toruńskiego zwróciła potrawa „Swojski żurek kujawski na zakwasie”, za którą nasz zespół otrzymał I nagrodę w kategorii „restauracje”. Okazuje się, że po raz kolejny  kulinarny kunszt naszych uczniów, kształcących się w zawodach gastronomicznych został dostrzeżony i doceniony, co niewątpliwie świadczy o jakości kształcenia w naszej placówce w zawodach gastronomicznych. Jest to dla nas tym większe wyróżnienie, iż rywalizowaliśmy w  kategorii „restauracje” z  profesjonalnymi lokalami gastronomicznymi i  szkołami gastronomicznymi z województwa. Kapituła oceniała  kilkadziesiąt produktów  i potraw z całego województwa.   W 2011r. nasza szkoła w VI edycji konkursu stanęła na podium  zajmując  I miejsce za potrawę „ Królik po Witowsku”  ,w VII edycji wyróżniono potrawę „ Przepiórcze i gołębie słodkości” .  W VIII i IX edycji „ Mechanik” znów na podium wśród najlepszych smaków Pomorza i Kujaw. Ogromny sukces to I miejsce w XIII edycji. Tegoroczna  edycja pokazała, że uczniowie naszej szkoły kształtują umiejętności korzystania z zasobów regionu, kultywują tradycje kulinarne Kujaw a korzystając z tradycji   i  surowców wysokiej jakości, kreują oryginalne receptury i smaki potraw. Uczniowie kierunków gastronomicznych ZSM są przygotowywani do wykonywania zawodu, w którym niewątpliwie będą kreatorami smaku i strażnikami jakości.  Życzymy  uczniom naszej szkoły, aby dalej pod naszym kierunkiem kształtowali umiejętności kulinarne i wydobywali   z potraw te niepowtarzalne smaki, które zostaną docenione przez profesjonalistów branży gastronomicznej, a tym samym ułatwią im dobry start na rynku pracy w tej branży.

Anna Alwin


 

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.